Alumni Association Award Recipients

View previous recipients for all of the Alumni Association Awards.  If you know of someone who deserves to be recognized and does not appear on this list, please submit a nomination.

Outstanding Alumni Awards

  • 2000 - Susan Lewallen '76
  • 2001 - Jerry Van Hecke '61
  • 2002 - Bruce Nelson '74
  • 2003 - Don Chamberlin '66
  • 2003 - Don Murphy '68
  • 2004 - Dick Jones '72 P98
  • 2005 - Paul Vitta '66
  • 2006 - Jerome Jackson '76
  • 2007 - Frank Cummings '62
  • 2007 - Bob Kelley '67
  • 2008 - Michael Wilson '63
  • 2008 - Kim Vandiver '68
  • 2009 - Rick Sontag '64
  • 2009 - Bruce Worster '64
  • 2009 - Robert De Pietro '69
  • 2009 - Walt Foley '69 P99
  • 2010 - Jack Cuzick, Ph.D. '70
  • 2010 - Scott Pace, Ph.D. '80
  • 2010 - Phillip D. Szuromi, Ph.D. '80
  • 2011 - Gael Squibb '61
  • 2011 - James Dewar, Ph.D. '66
  • 2011 - Ann McDermott, Ph.D. '81
  • 2011 - R. Thomas Weimer '71/'72
  • 2012 - George "Pinky" Nelson '72
  • 2012 - Robert Bell '72
  • 2012 - Edwin "Ned" Freed '82
  • 2012 - Malcolm Lewis '63
  • 2013 - Paula Hagedorn Diehr '63
  • 2013 - Henry Kapteyn '83
  • 2013 - Michael Sailor '83
  • 2014 - Henry Brady '69
  • 2014 - Joseph Costello '74
  • 2014 - Jonathan Gay '89
  • 2014 - Kenneth Livak '74
  • 2014 - Tyrel McQueen '04
  • 2014 - Russell Merris '64
  • 2014 - George Zimmerman '69

Order of the Wart

  • 1988 - Mala Arthur '82
  • 1988 - Nancy Gamer
  • 1988 - Don Gross '61
  • 1988 - Donald Hawthorne '77
  • 1988 - Jennifer Holladay '79
  • 1988 - Robert McAlister
  • 1988 - George McKelvey
  • 1988 - Beverly Orth '74
  • 1994 - Csilla Foley P99
  • 1994 - Walt Foley '69 P99
  • 1994 - William Keck
  • 1995 - Larry Hartwick
  • 1995 - Robert Hastings
  • 1996 - Jack Appleman '68
  • 1997 - Nancy Ambrose
  • 1997 - Robbie Teruya
  • 2000 - Jennifer Hango '95
  • 2001 - Robert De Pietro '69
  • 2001 - Adelaide Hixon
  • 2002 - Jean Platt
  • 2003 - Jan Brown
  • 2003 - Jean Strauss
  • 2003 - Jon Strauss
  • 2003 - David Williamson '92
  • 2004 - Diane Hoch
  • 2004 - Richmond Hoch '63
  • 2004 - Mary Neu
  • 2004 - Mary Shanahan
  • 2004 - Michael Shanahan
  • 2004 - Frederick Sontag '64
  • 2004 - Susan Sontag
  • 2005 - Ruth Cinquini
  • 2006 - Charles Rasberry
  • 2008 - Gene Ekenstam
  • 2008 - Greg McCandless
  • 2009 - Letty Totah
  • 2010 - Karen Taggart
  • 2011 - Liz Baughman
  • 2012 - Phil Recchio
  • 2012 - Maya Chalich
  • 2013 - Bill Lambert
  • 2014 - Marisa Fierro

Alumni Association Outstanding Athlete of the Year

  • 1971 - Steve Endemano – Football, Track & Field
  • 1972 - Terry Chappel – Track & Field
  • 1972 - Ted Cox - Tennis
  • 1973 - John Halas – Water Polo
  • 1974 - Steve Hogan – Soccer
  • 1974 - Dan Kalman - Swim
  • 1975 - Steve Kremm - Tennis
  • 1976 -  Ed Campbell - Soccer
  • 1977 - Dana Nitz - Football
  • 1978 - Jim Reed - Football
  • 1979 - Bob Mantey - Swim
  • 1979 - Scott Foerster - Swim
  • 1980 - A.J. Shaka - Tennis
  • 1981 - David Bercovici - Football
  • 1982 - Matt Harley – Basketball, Golf
  • 1983 - Bill Konya - Tennis
  • 1984 - Jay Foster - Soccer
  • 1985 - Eric Ryba - Swim
  • 1986 - David Lewis - Swim
  • 1987 - David Lewis - Swim
  • 1988 - Mike Scott – Cross Country, Track & Field
  • 1989 - Mike Scott – Cross Country, Track & Field
  • 1990 - Steve Goodson - Soccer
  • 1991 - Brent Davis - Swimming
  • 1992 - Eric Johnson - Track & Field
  • 1993 - Jason Rhodes – Cross Country, Track & Field
  • 1994 - Jason Rhodes – Cross Country, Track & Field
  • 1995 - Gary Okerson - Track & Field
  • 1996 - Matt Newman – Cross Country, Track & Field
  • 1997 - Gary Simon - Swimming and Water Polo
  • 1998 - Gary Simon - Swimming and Water Polo
  • 1999 - Kim Sparrow - Men's tennis
  • 2000 - Brice Calkins - Football
  • 2001 - Kate Ray - Track & Field
  • 2002 - Kate Ray - Track & Field
  • 2003 - Will Berriel - Cross Country, Track
  • 2004 - Kristina Orosz - Track & Field
  • 2005 - Andrew Cox - Swimming
  • 2006 - Mark Emanuel - Diving
  • 2007 - Mark Emanuel - Divingand Kristen "Herbie" Huff - Lacrosse
  • 2008 - Jennifer Rinker - Swimming
  • 2009 - Jeff Clark - Track & Field
  • 2010 - Florian Schuelen - Cross Country, Track & Field
  • 2011 - Vincent Pai - Swimming
  • 2012 - Vincent Pai - Swimming
  • 2013 - Rafer Dennenhauer - Cross Country, Track & Field
  • 2014 - Zorg Loustalet - Track & Field

Lifetime Recognition Awards

  • 2006 - Joseph B. Platt
  • 2006 - Jean F. Platt
  • 2006 - Trude C. Taylor
  • 2006 - Clifford A. Miller
  • 2006 - E. Hubert Clark, Jr.
  • 2007 - Iris Critchell
  • 2007 - Howard Critchell
  • 2008 - John Ilsley
  • 2009 - Kenneth A. Jonsson
  • 2009 - Malcolm Lewis '67
  • 2009 - R. Michael Shanahan
  • 2010 - Norman F. Sprague III
  • 2010 - William R. Zimmerman
  • 2011 - Walter A. Foley '69 P99
  • 2011 - Csilla Foley P99
  • 2011 - Esteban Sandoval
  • 2011 - Elise Mudd Marvin
  • 2011 - John B. Kilroy, Sr.
  • 2011 - Nelly Kilroy
  • 2012 - Dick Olson '62
  • 2012 - William Hartman '62
  • 2012 - Richmond "Dick" Hoch '63
  • 2012 - Chris Schwarzenbach
  • 2013 - Jack Appleman '68
  • 2013 - Sally Siemak '72 
  • 2013 - Liz Baughman
  • 2014 - Fred Pickel '74

Honorary Alumni

  • 1980 - Joseph B. Platt
  • 1984 - Jean F. Platt
  • 1986 - Jean Whiteker
  • 1986 - Roy A. Whiteker
  • 1987 - Dorothy Campbell
  • 1987 - J. Arthur Cambell
  • 1988 - D. Kenneth Baker
  • 1988 - Vivian C. Baker
  • 1988 - Graydon D. Bell
  • 1988 - Louise Bell
  • 1988 - William H. Davenport
  • 1988 - John B. Rae
  • 1990 - Howard Critchell
  • 1990 - George I. McKelvey
  • 1990 - Iris C. Critchell
  • 1991 - Jack L. Alford
  • 1991 - Nancy S. Gamer
  • 1991 - David S. Sanders, Jr.
  • 1991 - Theodore Waldman
  • 1992 - William Sly
  • 1993 - William H. Sandmann
  • 1994 - William K. Purves
  • 1994 - Joan C. Taylor
  • 1994 - Trude C. Taylor
  • 1994 - Jack H. Waggoner
  • 1997 - Courtney Coleman
  • 1997 - Mack M. Gilkeson
  • 1997 - James E. Monson
  • 1997 - Gayle Riggs
  • 1997 - Henry E. Riggs
  • 1999 - Robert L. Borelli
  • 1999 - Philip Myhre
  • 1999 - Harry E. Williams
  • 2000 - Mitsuru Kubota
  • 2000 - Betty Lumpkin
  • 2001 - William B. Arce
  • 2002 - Tad A. Beckman
  • 2002 - Nathaniel Davis
  • 2002 - J. Richard Phillips
  • 2004 - Samuel B. Tanenbaum
  • 2004 - Robert P. Wolf
  • 2005 - Deren Finks
  • 2005 - Thomas M. Helliwell
  • 2005 - Henry A. Krieger
  • 2005 - J'nan M. Sellery
  • 2006 - Karen McAndrew
  • 2006 - Jean Strauss
  • 2006 - Jon C. Strauss
  • 2008 - Sally Rich Arroyo
  • 2008 - Carl Baumgaertner
  • 2008 - Tom Mudd
  • 2009 - Jeanne Noda
  • 2010 - Michael Moody
  • 2010 - Mike Wheeler
  • 2010 - Dea Marcano
  • 2012 - Noel Keller
  • 2012 - Clive L. Dym
  • 2014 - Liz Baughman